en | sk
english version
Menu

Aromaterapia

Neuchopiteľná schopnosť esencií kvetov a rastlín. Môžu nás povzbudiť, ukľudniť, rozveseliť, zbaviť melanchólie, bolesti, ekzémov... ale môžu aj ublížiť. Tradícia niekoľkých tisícročí v Indii, Číne a celej Ázii spolu s tradičným liečiteľstvom starého Egypta a Grécka si postupne nachádza cestu do nášho života prostredníctvom modernej, sofistikovanej aromaterapie.

 

 

Esenciálne – éterické oleje

Sú to rozptýlené esenciálne látky produkované rastlinou, ktoré sa získavajú rôznymi technológiami, najčastejšie parnou destiláciou vo veľmi vysokej koncentrácii. Drobné molekuly esencií natieraním cez pokožku alebo vdychom cez sliznicu nosa prenikajú krvným obehom k mozgu a jednotlivým orgánom. Majú schopnosť ovplyvňovať telesné funkcie organizmu a pôsobiť na našu psychiku a emócie. Vhodné éterické oleje dokážu poskytnúť úľavu pri mnohých problémoch, posilniť imunitu, resp. pôsobiť preventívne voči mnohým ochoreniam.

Každá fľaštička pravého prírodného esenciálneho oleja obsahuje účinné látky zo stovky až tisícov kilogramov rastlín. Ich koncentrácia je veľmi vysoká a väčšinu z nich je preto nevyhnutné  používať v zriedenej podobe v kvalitnom tzv.základnom oleji. Najlepšie panenskom, za studena lisovanom, napr. mandľovom, olivovom, konopnom, jojobovom, avokádovom, ale aj slnečnicovom. Prípadne ich môžeme rozmiešať v mede, smotane alebo krémovom základe.

Pozor na chemické esenciálne oleje. Pod maskovacím marketingovým názvom, tzv. prírodne identické, ich dostanete za lacné peniaze kúpiť v hocijakom stánku alebo kvetinárstve. Prírodne identické znamená, že sa táto chemikália pokúša napodobňovať zloženie a vôňu prírodných esenciálnych olejov.

Za 10 ml fľaštičku pravého jazmínového esenciálneho oleja zaplatíte okolo 100 eur, lacnú chemickú náhradu kúpite za 3 eur. Sú samozrejme aj kvalitné esenciálne oleje, ktorých technológia výroby nie je až taká náročná a sú v prijateľnejších cenách - napr. levanduľa cca 5,5 eur; citrónovník 4 eur; mäta pieporná 5 - 6 eur. 

  

Hlavné spôsoby používania éterických olejov

/čisto prírodných, nie chemických!!!/:

Masáž

Masírovanie celého tela, alebo postihnutého miesta éterickými olejmi rozmiešanými v základnom oleji; odporúčané riedenie:

  • 0,5 %      - u detí do 6 rokov / 7 kv. v 50 ml nosného oleja/
  • 1,5 %      - u detí od 6 do 12 rokov / 22 kv. v 50 ml nosného oleja/
  • 2,5 - 3 % - od 12 rokov / 37 kv. v 50 ml nosného oleja/

Relaxačný kúpeľ

Vo vode sú esenciálne oleje nerozpustné, do kúpeľa ich treba dávať až po rozmiešaní v lyžici oleja či iného základu /med, smotana... /, inak môžu zhlukujúce sa oká pokožku spáliť.

Napustite si vaňu, zapáľte sviečku, v 2 lyžiciach mandľového alebo olivového oleja rozmiešajte napr. 5 kv. ružového dreva a 5 kv. Ylang Ylang, sadnite si do vane a až potom rozmiešajte pripravenú zmes vo vode. Rozpustený olej vám premastí celú pokožku, esencialne oleje preniknú do organizmu. Po kúpeli sa už nemusíte natierať. Ak máte problémy so spánkom, vymeňte Ylang Ylang za levanduľu.

Inhalácia  

Inhalovať môžeme esenciálne oleje prostredníctvom inhalačných tyčiniek, rozptýlenie vo vzduchu - ideálne pomocou studeného difúzera alebo aromalampy, prípadne 5 kvapiek éterického oleja dajte do zvlhčovača vzduchu alebo misky s teplou vodou na radiátor. Niekedy stačí pár kvapiek na vreckovku. Poslúži aj prázdny rozprašovač, ktorý máte doma. Nalejte do neho vodu, pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja a ako fixatér lyžičku octu. Po zatrepaní máte domáci osviežovač vzduchu, môžete nim poprášiť posteľné prádlo pre spaním, sedačku...

 

 

 

 

 

 

Každý esenciálny olej má svoje špecifické účinky!

 

Ste veľký jedák?

Skúste jednoducho oklamať svoj mozok. Kvapnite si 1-2 kvapky neriedenej mäty piepornej do dlaní, rozotrite v smere hodinových ručičiek, priložte dlane k nosu a niekoľko krát sa zhlboka nadýchnite. Prečistíte si dýchacie cesty a zároveň sa zasýtite minimálne na pol hodinku.

Potrebuje sa sústrediť a zvýšiť výkon svojho mozgu?

Rozptýľte si v miestnosti, kde sa učíte alebo pracujete, citrónový esenciálny olej.

Bolia Vás zuby? 

Pri bolesti zubov vám zaručene a dokonca rýchlejšie ako analgetiká zaberie potieranie ďasna klinčekovým olejom /u dospelých 1 kv. aj bez riedenia/.

Máte extrémne suchú pokožku s tendenciou zapaľovania?

Zmiešajte 50 ml panenského konopného oleja alebo kokosového oleja s pár kvapkami levandule a hneď po sprche, na ešte vlhkú pokožku, rozotrite v jemnej vrstve po celom tele.

© Mgr. Dagmar Neštická Ulická